סדנאות כתיבה

אם הגעת לדף זה, יש לך, מן הסתם, רומן לא ממומש עם הכתיבה. הפחד מהדף הריק ומהמילה הכתובה הוא החסם העיקרי של כל מי שרוצה לכתוב, ופעמים רבות גם של כותבים ותיקים. חסם אחר הוא – העדר משוב מקצועי שהוא קריטי לכל "המתחילים" בכל תחום שהוא.יש רק דרך אחת להתגבר על החסמים והיא, איך לא? – לכתוב. הסדנה לכתיבה יוצרת היא מסגרת אידאלית לכל מי שמבקש להכניס עצמו לתהליך של כתיבה. זוהי מסגרת אינטימית, מעוררת השראה ומדרבנת המאפשרת התנסות בכתיבה אישית תוך קבלת משוב קונסטרוקטיבי רציף. אני עצמי כתבתי בנעורי, אבל רק בגיל 37, לאחר שהשתתפתי בשתי סדנאות כתיבה, קיבלתי את האומץ ואת הכלים להתחיל לכתוב ברצינות. עד כה פרסמתי שלושה ספרי פרוזה – שניים מהם זכו בפרסים נכבדים (פרס אקו"ם ופרס אגודת הסופרים).

מי יוכל להפיק תועלת מהסדנה?

כל מי שמבקש לבטא עצמו באמצעות המילה הכתובה, בין אם מדובר בפרוזה בדיונית, דוקומנטרית או בסיפור חיים אוטוביוגרפי. כל מי שכתב בעבר, שכותב בהווה או רוצה לכתוב בעתיד.

מטרת הסדנה: התנסות בכתיבת טקסט אישי וזיהוי הקול הפרטי * שיפור יכולת הביטוי וכושר ההתבוננות * פריצת חסמי כתיבה * התנסות בטכניקות כתיבה שונות * הרחבת ארגז הכלים הספרותי * עריכת טקסטים * חשיפה לטקסטים ספרותיים משובחים * עידון הרגישות ושכלול יכולת השיפוט באשר של טקסטים ספרותיים.

איך מתנהלת הסדנה? בכל מפגש ייערך דיון רציני בטקסט שהוגש על ידי אחד המשתתפים. בהמשך יתקיים שיעור קצר בנושא הרלוונטי לטקסט הנדון. תוך מתן דוגמאות מספרות הארץ והעולם ולבסוף אביא את הביקורת שלי (תמיד קונסטרוקטיבית ותומכת) על הטקסט הנדון והנחיות עבודה לכותב הטקסט ולקבוצה.

מתי, כמה ואיפה?

הסדנה מתקיימת בשלב זה במסגרת מתנ"ס מזכרת בתיה. הסדנא כוללת – 14 מפגשים בני שעתיים אקדמיות. מחיר הסדנה במזכרת בתיה- 1,120 ₪ לכל הסמסטר (100 ₪ למפגש).

ציפורה דולן, סופרת ומנחה סדנאות כתיבה 08-9451223; 052-8706535; מייל: zipi@dolan.co.il

תקציר קורות חיים

ילידת פולין. 1948. עליה לארץ 1950.תחומי יצירה: פרוזה, מחזאות, כתיבת תסריטים, שירי ילדים.

השכלה
תואר B.A בפילוסופיה וסוציולוגיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים.
בוגרת מכון אבני לציור ולפיסול.
לימודי אמנות פלסטית ב"מדרשה לציור" (היום בית ברל).

פרנסה

מ- 2010 – משתתפת בפרויקט "סופר-אורח" מטעם משרד החנוך.

מ- 2009 – לקטורית של הקרן לקולנוע.

מ- 2007 – מבקרת ספרים במוסף הספרים של הארץ. מנחה לכתיבה יוצרת במשרד החינוך. כותבת ביוגרפיות וספרי זכרונות אישים על פי הזמנה.

1998 – 2010 – מרצה בחוג לתקשורת באוניברסיטת ת"א בנושאי פרסום כתיבה וקופירייטינג.

1995 – 1999 – מרצה ומנחה סדנאות כתיבה וקופירייטינג, מכללת "קמרה אובסקורה" ת"א. בבי"ס לקולנוע ע"ש סם שפיגל, ירושלים, ובמכללת "אסכולה – מימד" ת"א.

1989 – 1994 – מנהלת המחלקה הקריאטיבית וסמנכ"ל לענייני קריאטיב, בפרסום פוגל לוין.

1979 – 1984 – קופירייטר בפרסום אריאלי.

פרסומים

1988 – קובץ סיפורים "מזג אויר נפלא צפוי מחר" זמורה ביתן. זוכה פרס אגודת הסופרים

1991 – רומן "והכל כידוע אמת" הוצאת כתר.

1994 – תסריט "בין שלוש לבין ארבע" (הופק והוקרן בטלוויזיה).

1995 – מחזה "בשם האהבה" (הועלה בפסטיבל לתיאטרון אחר בעכו)

2003 – ספר ילדים "תמרי נוסעת עם אימא לסבתא" בהוצאת כתר.

2010 – "אנחנו ננוח" רומן, הוצאת כנרת זמורה. זוכה פרס אקו"ם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.